Divan Edebiyatı Vakfı’nda Yeni Dönem Başladı

Prof. Dr. Mehmet Mehdi ERGÜZEL, Prof. Dr. Ali SATAN, Dr. Sait BAŞER

Divan Edebiyatı Vakfı 2022-2023 faaliyet dönemi, 1 Ekim Cumartesi günü itibariyle başladı. Yeni dönemimizin ilk programında Prof. Dr. Mehmet Mehdi ERGÜZEL beyefendiyi ağırladık.

 

Divan Edebiyatı Vakfı Başkanı Dr. Sait BAŞER’in kısa bir selamlama konuşmasıyla açtığı programda Prof. Dr. Mehmet Mehdi ERGÜZEL; önce halef ve selef kavramlarını açıkladı.

 

Halef ve selef kavramlarının Türk kültürüne yansımalarını anlatan Prof. Dr. Mehmet Mehdi ERGÜZEL konu hakkında yazılmış kitaplardan da tanıtımlar yaptı.

Prof. Dr. Mehmet Mehdi ERGÜZEL divan şiirinde halef ve selef konulu beyitlerden de örnekler sundu. Vakıf başkanımız Dr. Sait BAŞER ve Prof. Dr. Ali SATAN’ın da katkılarıyla özellikle kültür tarihimiz açısından halef-selef devamlılığına medeniyetimizin yaklaşımı hakkında verimli bir sohbet yapıldı.

Samiha AYVERDİ, Ahmet KABAKLI gibi medeniyet tarihimizin önemli şahsiyetleriyle ilgili değerli hatıraların da  aktarıldığı programda Yahya Kemal BEYATLI, Ahmet Hamdi TANPINAR, Mehmet KAPLAN, Nihat Sami BANARLI ve kültür tarihimizden birçok önemli şahsiyet de konuya yaklaşımları çerçevesinde yad edildi.

İlk programında bizimle birlikte olan Prof. Dr. Mehmet Mehdi ERGÜZEL’e ve tüm katılımcılarımıza teşekkür ediyor; yeni dönemimizin verimli, bereketli, faydalı olmasını temenni ediyoruz.

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.