Sevgi Gösterisi

Sait BaşerCançekiş etmek Töremizde yoktur.
Mahrumlara caka satmayı ecdad sevmemiş. İster yeme-içme konusunda, ister kılık kıyafet, ister mevki-makam, ister para-pul, ister sevginin teşhiri, isterse de ulvî konulara dair gözyaşı!..
Evet evet, “göz yaşı” dahî cançekiş etme konusu olabilir.
Kendi duyuş derinliğine, kavrayış ve içselleştirme hünerine dair bir gösteri çeşnisi bulunur o göz yaşında bile…
“Gözyaşı tez haset çeker” diyen ataların ferasetini görüyor musunuz!?

Çocuğuna aldığı bir eriği sokakta yedirmeyen ebeveynler gördük. Ya komşu çocuğunun “canı kalırsa”? Ya, yoksulluktan olmasa bile, o an evinde erik yoksa?
Şimdi sofralar, tatlılar, tuzlular, çocukların her bir halleri, oyuncakları ve eğlenceleri… ne var ne yoksa sokakta, okulda, fesbukta…

Sevgililerin fotoğrafları!?
Bol bol!
Bir kadın veya erkek, sevdiğinin yaban gözlere sevimli gelecek ve can çekiş mantığına dayalı fotoğraflarını neden teşhir eder? Bir erkek, yanındaki kadına yaban gözlerin, bir ihtimal bile olsa, iştihayla bakmalarından ne tür bir zevk alır?

*
Sevgiden söz etmek, ilkedeki saflaştırıcılığı, yücelten hassaslaştıran bir imkanı tanıtmak başka bir şey, sevgilisini teşhir bambaşka! Alelade hayat sahneleriimizi, esprileri, muhabbeti en tabii halleriyle tesbitten de söz etmediğimiz anlaşılmıştır ümidindeyim.

Didaktik maksadlarla, hoca veya ebeveyn olarak, sevginin, özlemin lezzetini anlatmak bir görev! Hattâ teşvik edilmesi şart!
Gayemiz, şahsa özel mesajları buradan bir kinaye içinden dile getirmek de değil.
Bendeniz, sokakta eşiyle, sevgilisiyle sarmaş dolaş pozlaşanları, etrafta tam manasıyla bir gıbta uyandırıp, yanındaki kıymetlisine nâehil kimseleri iştahla baktıranları anlayamamışımdır.
Sevdiğinle berabersin, sevginden eminsin, sevdiğinin bağlılığından eminsin; ama bunu etrafa göstermek de istiyorsun!
“Baak, benim ne güzel cicilerim vaaarrr!”
diyen şımarık, can çekişçi çocuktan ne farkın kalıyor?
*
Sevgi, mahremiyetini kaybedince, tesirini de kaybediyor!
Sevgi bir Hakk dokunuşu!
Sevgiyi inciten, Hakk’a liyakatsizliğini ilan ediyor aslında…
Koklanınca soluveren, o lekesiz beyazlığı bir anda kahverengileşen manolya çiçekleri gibi sevgi!

11954666_1176918338990154_3103036120093322505_n
*
Etrafa teşhir derdinde, bir zafer ilanı var! Aslında bir feragat temelli sevgi değil o teşhir edilen şey. Bir başarı ilan ediyor adamımız.  Dolayısıyla elaleme göstermek o ilişkinin ana gayesi zaten!
Yoksa, elaleme ne senin mahremiyetinden?
*
Cenab-ı Hak biliyorsunuz aynı zamanda “Gayyur”dur. Sevdiğini kıskanır! O sebeble Hak dostlarının ödleri kopar hallerini teşhirden . Namsız nişansız durmaya azamî çaba harcarlar.


*
İnanın bu halin gösteriş dindalığından, şow ahlakçılığından farkı yok. Hattâ sevgi asıl gerçek ana değer olduğundan, daha daha daha derin bir problem alanına işaret ediyor…
*

Fazla ileri gitmeyelim diyorsunuz!
Pekâlâ

Bir cevap yazın

E-Posta adresiniz yayınlanmayacaktır.